کد مطلب: 32091
۱۱ نظر
Share/Save/Bookmark
آمار الکسا، اعداد شوم
 
يکشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۱:۱۶
 
ایتنا - شبکه‌های توزیع آگهی هم آتش‌بیار معرکه شده‌اند و همگی الکسارنک را مبنا قرارداده‌اند و هیچ آماری از ترافیک واقعی سایت‌های خود ارائه نمی‌دهند.
آمار الکسا، اعداد شوم


مهدی رودکی*
اگر بخواهم به کسی توصیه کنم که چگونه بهترین درآمد/فروش را در اینترنت داشته باشد، خلاصه‌اش این می‌شود: یا رتبه یک در گوگل داشته باش یا الکسارنک زیر ۱۰۰۰.
اما این را هم بلافاصله اضافه می‌کنم که: «لطفا به روش‌های قانونی و اخلاقی فکر کن.»
اما چرا این نکته آخر؟

با کسب رتبه بالا در گوگل می‌توان کالا و خدمات خود را فروخت و مخاطب بیشتر جذب کرد و با الکسارنک بالا، شانس فروش فضای تبلیغاتی در سایت افزایش می‌باید.
بنابراین کسب رتبه بالا در گوگل و الکسا هر چه نزدیک‌تر به یک، نه تنها نکوهیده که پسندیده است اما متاسفانه برای رسیدن به هر دوی آنها ده‌ها راه غیرقانونی و غیراخلاقی وجود دارد که از قضا همین راه‌ها و روش‌ها در داخل کشور رواج دارد.

داستان پاپ‌آپ‌ها را به یک عنوان یک راه غیراخلاقی اگر مروری سرانگشتی بکنیم، خیلی ساده می‌توان پی برد که کاربران وب خصوصا مبتدی‌ها، زمان زیادی را صرف بستن پاپ‌های ناخواسته که به شکل تهوع‌آوری به مانیتور کاربران حمله‌ور شده‌اند، می‌کنند.
پاپ آپ اگر درست استفاده می‌شد، خالقش را مجبور به عذرخواهی نمی‌کرد(عذرخواهی رسمی سازنده صفحات پاپ‌آپ)

آنچه در عمل می بینیم، توافقی شوم علیه کاربران است.
هدف اگر قبلا تبلیغ بود، اینک کسب الکسارنک بهتر است؛ و جالب است بدانید که سردسته این جریان شوم در حال حاضر الکسارنکی زیر ده در ایران دارد.

کسب و کار ما و بسیاری از شرکت‌های دیگر بر مبنای رتبه بهتر در گوگل و افزایش ترافیک سایت‌ها، شکل گرفته است و طبیعتا از اینکه تعداد درخواست و مشتری‌هایمان افزایش یابد، خوشحال می‌شویم اما نکته نگران کننده این شده است که مشتریان دیگر از ما سرویس نمی‌خواهند، فقط عدد می‌خواهند.
آنها خیلی رک و راست می‌پرسند آیا می‌توانید الکسارنک ما را به زیر ۱۰۰۰ ایران بیاورید؟ پاسخ ما هم البته ساده شده است: بله با... میلیون تومان.

اما این نوع از مذاکرات خلاصه شده و رک، چه ایرادی دارد؟
از ابتدای سال ۱۳۹۳ تا پایان ماه پنجم آن حداقل در جریان ده مذاکره جدی از این نوع بوده‌ام که مجموع ارزش قراردادی آنها، نزدیک به یک میلیارد بوده است. در همه این مذاکرات، کارفرمایان اصولا ایده و تخمینی از میزان ترافیکی که ایجاد خواهد شد نداشتند و اصولا نیازی هم به دانستن آن نداشته‌اند. آنها الکسارنک بهتر را برای فروش آگهی‌های گران‌تر می‌خواهند و اصلا نگران این موضوع نیستند که آیا آگهی دهنده، بازخوردی خواهد داشت یا نه: همیشه آگهی دهنده جدیدی وجود دارد که جای ناراضی قبلی بنشید. آگهی دهندگان این روزها به ارزش کلیک و ترافیک واقعی سایت‌ها کاری ندارند و فقط الکسارنک را می‌بینند: هرچه الکسارنک بهتر باشد، پول بیشتری می‌پردازند.

شبکه‌های توزیع آگهی هم آتش‌بیار معرکه شده‌اند و همگی الکسارنک را مبنا قرارداده‌اند و هیچ آماری از ترافیک واقعی سایت‌های خود ارائه نمی‌دهند. آماری که حرف و اطلاعات بهتری ارائه دهد مثلا از تعداد کاربران روزانه و ماهانه بگوید، از زمان حضور آنها در سایت و تعداد صفحاتی که می‌بینند و...

قربانی شماره یک این رویه، کاربرانند که وقت و انرژی‌شان برای بالابردن الکسارنک سایت‌ها، به کار گرفته می‌شود.

به عنوان اولین قدم در جهت شفاف سازی فضای مبهم پیش رو، آمار ترافیک چند سایت و الکسارنک آنها را در ایران و جهان ذکر می‌کنم تا آگهی دهندگان، حداقل تخمینی از حجم مخاطب پیش رو داشته باشند و از توزیع کننده آگهی‌ها بخواهند با آمارهای گوگل آنالیتیکس یا هر ابزار موجه دیگر، وجود حجم مخاطبی در حدود آمار ارائه شده در جدول زیر را ثابت کنند. وقتی آمار واقعی دید و بازدیدهای یک سایت مشخص شود، ارزش واقعی بنرهای آنها نیز روشن می‌شود و این موضوعی است که همه ما باید از آن استقبال کنیم.

سایتالکسارنک در ایرانالکسارنک در جهانحداقل بیینده روزانه
A10100300000
B95380080000
C200830054000
D3992220023000
E4002025021500
F5652700016000
G5701980020000
H9005270012000
I1440662005000

(برای دیدن تصاویر بزرگ،‌روی عکس‌ها کلیک کنید)
پ.ن: آمار همه سایت‌ها در ۲۸ آگوست تهیه شده است.
-----------------------------------------------------
* کارشناس وب و مدیر عامل شرکت رهنمون


**توضیح ایتنا: مسئولیت اعتبار آمار ارائه شده در اینجا با نویسنده محترم است،‌بنابراین از سایت‌هایی که به کپی و بازنشر این نوشته می‌پردازند درخواست می‌شود به این نکته توجه نمایند و از حذف نام نویسنده خودداری کنند.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۳:۵۸:۴۹
آقای رودکی به نکته بسیار مهم و خوبی پرداخته اید.
همه می دانیم که امروز موضوع رنک الکسا به موضوع تقلب جدی و حتی کلاهبرداری در فضای وب تبدیل شده است. خیلی سایت ها با تقلب تلاش می کنند رتبه خود را افزایش دهند و بدین وسیله آگهی بیشتری بگیرند.
کاش در این مورد بیشتر بنویسید.
 
اکرمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۴:۰۰:۰۲
متاسفم که بگویم کاملا با شما موافقم.
اما مسئله اصلی این است که اغلب مدیران از این اعداد جعلی بی اطلاعند و فقط برایشان رتبه و رنک مهم است و سایتهای پرمحتوا و وزین در این میان فدا می شوند.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۴:۰۱:۲۳
موافق هستم.
باید دانش مدیران ما کمی افزایش پیدا کند تا جلوی این تقلبها گرفته شود.
 
محمد رضا دفتری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۰:۴۳:۱۴
از مطلب خوبتون تشکر می کنم. واقعا جای سئوال و تعجب داره که سایتی مثلا رتیه 50 ایران رو داره بعد رتبه جهانی اون 1000000 است. این نکته ها نشون می ده که فقط و فقط دارن از آی پی های مجازی استفاده می کنند.
بهترین ارزیابی برای دوستانی که می خوان آگهی بدن GOOGLE RANK هست. چطور می شه رتبه مثلا 20 ایران را داشته باشی تو الکسا بعد گوگل رنک سایتت بعد از 3 سال 0 باشه خنده داره
 
مهدی رودکی
Canada
۱۳۹۳-۰۶-۱۷ ۰۰:۲۲:۵۵
گوگل رنک یا پیج رنک، ملاک خوبی برای تعیین ترافیک یک سایت نیست. بهترین راه حل درخواست آمار گوگل آنالیتیکس سایت است یا خروجی آماری هر نرم افزار استاندارد دیگر که کارش تحلیل ترافیک سایت است.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۳۱ ۱۶:۱۰:۴۷
آقای مهندس رتبه الکسا با رتبه گوگل متفاوت هست و هر دو معیارهای مختلفی برای رتبه بندی دارن لطفا نخد :)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۷:۳۸:۴۳
گوگل رنک که یه مدتی هست دیگه به روز نمیشه
 
نیما
United States
۱۳۹۳-۰۶-۱۶ ۱۰:۳۱:۲۲
متاسفانه یک دایرکتوری مناسب و طبقه بندی شده از سایت های مناسب، پربازدید با ترافیک سالم هم وجود ندارد که مورد استفاده قرار بگیرد
 
موژان
Malaysia
۱۳۹۳-۰۶-۱۶ ۰۷:۱۰:۴۱
آقای رودکی ممنون از مطالب مفیدتون
یه سوال ابتدایی دارم که چون اول کار هستم جواب اون رو جایی پیدا نکردم ممنون میشم کمکم کنید
من از کجا میتونم آمار تعداد بازدید روزانه سایتم و تعداد آی پی ورودی سایتم رو در روز ببینم .. در کنترل پنل سایتم ؟ چه اصطلاحی داره اونجا که بتونم بیداش کنم؟ چیزی پیدا نمیکنم :/
 
مهدی رودکی
Canada
۱۳۹۳-۰۶-۱۷ ۰۰:۲۴:۲۶
پیشنهاد میکنم در گوگل آنالیتیکس ثبت نام کنید و کدهای آن را در سایت خود قرار دهید. بعدا از طریق وب یا اپلیکیشن می توانید به آمار لحظه ای سایت خود دست یابید.
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۷:۴۰:۰۶
گوگل آنالایتیکس که فیلتره بدون فیلترشکن بری میگه این سرویس در منطقه ی شما در دسترس نیست! :)