کد مطلب: 19318
۲۸ نظر
Share/Save/Bookmark
در صورت تصویب کمیسیون تنظیم مقررات
قیمت مکالمه تلفن ثابت 10 برابر می‌شود
 
شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۳۹
 
ايتنا - کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در صورت تصویب بسته پیشنهادی مخابرات،شوکی تازه را به خانوارها و مشاغل وارد می‌کند.


هزینه تماس از تلفن‌های ثابت شرکت مخابرات ایران با تغییر تعرفه پایه از پالس به دقیقه حداقل ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش ايتنا از عصر ارتباط، شرکت مخابرات ایران در بسته پیشنهادی جدید خود که هم‌اکنون در دستور کاری کمیسیون تنظیم مقررات قرار دارد علاوه بر محاسبه مکالمات به دقیقه، نرخ هر دقیقه مکالمه با تلفن ثابت شهری را حدود ۲۵۰ ریال پیشنهاد داده است که افزایش حداقل ۱۰ برابری را نسبت به تعرفه‌های فعلی نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، تعرفه پیشنهادی شرکت مخابرات ایران درخصوص تعرفه یکسان مکالمات بین شهری و استانی رقم ۴۰۰ ریال به ازای هر دقیقه است.

این شرکت پس از خصوصی شدن در تعرفه‌های جدید خود به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طرح یکسان‌سازی تعرفه تماس بین شهری و استانی را به‌صورت سراسری داده و در صورتی که رگولاتوری با تعرفه‌های پیشنهادی آن موافقت کند، تعرفه تماس‌های بین شهری و استانی در سراسر کشور به صورت یکسان ۴۰۰ ریال خواهد شد.

شرکت مخابرات ایران مدتی است طرح یکسان‌سازی کدهای بین شهری را مطرح کرده که قرار بود نخستین فاز آن در استان تهران اجرا شود.
براساس این طرح، دولت متعهد شده است درصورت اجرای طرح یکسان سازی کدهای بین شهری چنانچه مخابرات با کاهش درآمد مواجه شود، نسبت به جبران درآمدهای آن برآید و چون تاکنون منبع مالی آن از سوی دولت در نظر گرفته نشده، اجرای آن بین شهرهای استان تهران هم به تعویق افتاده است و فعلا از اجرای آن خبری نیست.

شرکت مخابرات ایران در بسته‌های پیشنهادی خود به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درخصوص تغییر تعرفه‌‌های تلفن ثابت موضوع تغییر تعرفه از پالس به دقیقه را مطرح کرده است.
این درحالی است که اکنون واحد مکالمه با تلفن ثابت براساس پالس و برابر با معادل زمانی ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه است که براساس آن هزینه ۴۵ ریالی هر پالس تلفن شهری از مشترکین اخذ می‌شود.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در صورت تصویب بسته پیشنهادی شرکت مخابرات ایران که با عنوان عادلانه کردن تعرفه‌های مخابراتی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارایه داده است، پس از دیگر صورتحساب‌ها، شوکی تازه را به خانوارها و مشاغل وارد می‌کند.

تعرفه کنونی تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران دومین تعرفه ارزان این خطوط سیمی تلفن در دنیا که شرکت مخابرات ایران را بر آن داشته است تا پس از خصوصی شدن نسبت به تغییر آنها براساس منافع یک شرکت خصوصی و نه دولتی اقدام کند.

تغییر نرخ مکالمات تلفن ثابت شهری و بین شهری مدتی است که از سوی شرکت مخابرات ایران مطرح شده و به دلیل اختلاف زیادی که با قیمت‌های فعلی وجود دارد، سازمان تنظیم مقررات همچنان در حال بررسی آن است و از تصویب آن در کمیسیون تنظیم مقررات سر باز زده است.

لطف‌الله سبوحی، معاون صدور مجوز و بررسی‌های فنی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیش از این اعلام کرده بود که پیشنهادات پیشین مخابرات از سوی این سازمان بررسی شده و چندین مشکل در این زمینه وجود داشته که به مخابرات ارجاع شده تا اطلاعات بیشتری ارایه دهد و بتوان آن را در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بررسی کرد.

به گفته او، شرکت مخابرات براساس تحلیل‌ها و بررسی‌های کارشناسی خود قیمت‌های جدیدی برای مکالمات تلفنی پیشنهاد داده که طبق آن سیستم تعرفه‌گذاری تغییر کرده است.

این تعرفه‌های پیشنهادی مخابرات درحالی است که صابر فیضی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران بارها بسته پیشنهادی خود را عادلانه کردن تعرفه‌ها توصیف کرده بود و علیرغم افزایش هنگفتی که در صورت تصویب این تعرفه‌ها در صورتحساب مشترکان اعمال خواهد شد اما بر کاهش تعرفه در برخی نقاط کشور اصرار داشت.

او گفته بود که مخابرات در برخی از مواد این بسته پیشنهادی افزایش تعرفه تلفن ثابت را خواستار شده اما در بخش تلفن همراه سیاست کاهش تعرفه به ویژه در مکالمات بین استانی مدنظر است.

فیضی که از عدم بررسی و تعیین تکلیف تعرفه‌های پیشنهادی شرکت مخابرات ایران در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گلایه‌مند است، گفت: «تعرفه‌ها در رگولاتوری گیر کرده و اجرایی نمی‌شوند.»

او با اشاره به اینکه این تعرفه‌ها مرتب به‌روز می‌شوند، افزود: «در تعرفه‌های پیشنهادی اصلا بحث افزایش تعرفه تماس از تلفن ثابت به تلفن‌همراه و تلفن‌همراه به تلفن‌همراه وجود ندارد.»

به گفته او، موضوعی که شرکت مخابرات ایران بیشترین تاکید را روی آن دارد، بحث عادلانه کردن تعرفه‌های موجود است که به‌طور کامل به شبکه تلفن ثابت کشور مربوط می‌شود.

فیضی با اشاره به اینکه در این بسته پیشنهادی در طرح عادلانه کردن تعرفه‌ها هر دو موضوع افزایش و کاهش تعرفه‌ها مطرح است، گفت: «نقاطی که هزینه تلفن ثابت آنها کاهش می‌یابد به مراتب بیشتر از نقاطی است که قرار است هزینه‌های آنها افزایش یابد.»

احتمال افزایش چند برابری و گرانی تعرفه‌های تلفن ثابت درحالی به میان آمده که شرکت مخابرات بارها از عدم تاثیر طرح هدفمندی یارانه‌ها بر قیمت تمام شده خود خبر داده و گفته بود تعرفه‌های تلفن‌های ثابت و همراه افزایش نخواهند داشت. اما اکنون در مواجهه با افزایش هزینه‌های سربار خود علیرغم سودزا بودن روند فعالیت این شرکت ناگزیر از افزایش شده است.
شقایق
۱۳۹۲-۰۴-۱۶ ۱۰:۱۹:۲۶
خوبه
۱۳۹۱-۰۲-۲۵ ۱۷:۳۰:۰۰
اقا صدبرابر ش کنید کسی یارای مردم بدبخت نیست
فریبا
۱۳۹۱-۰۲-۰۲ ۲۱:۱۲:۴۷
من نمیدونم ملتو چی فرض کردن!!!!!!!!
هر کازی میخوان میکنند بعدم.....
بازم دمه شما گرم که همه نظرارو میذارین!!!!!!!!!!
کامران
۱۳۹۱-۰۲-۰۲ ۰۰:۱۰:۱۰
حالا فقط مونده بود سر کلام آدما نرخ گذاری بشه دستتون درد نکنه آقای مخابرات
3 هزار میلیارد
۱۳۹۱-۰۱-۲۱ ۲۱:۴۱:۰۰
بله دیگ ازکجا باد 3 هزار میلیارد پول جمع بشه؟
علی
۱۳۹۱-۰۱-۱۹ ۰۰:۲۰:۵۲
اشکالی نداره ما هم مثل اروپا وآمریکا وغیره مدتهاست گرفتار سیستم ریاضت اقتصادی دولت شدیم ولی در ظاهر فقط میگن مرگ بر امریکا.به قول برخی ماهرچه داریم از آمریکاست مانند گرانی-تورم-بدبختی-یارانه-تحریم و....بازم یعنی باید بگیم مرگ بر آمریکا؟؟؟؟؟؟؟؟
مهران
۱۳۹۱-۰۱-۱۳ ۰۳:۲۱:۰۷
واقعا نمی دونم مسئول خجالت نمیکشن دارن با زندگی مردم اینجوری بازی می کنن. این کدام عدالتی هستش که دارن در موردش حرف می زنن . اینم از خصوصی سازی و اصل 44 دیگه چی. تنفس رو هم خصوصی کنید خلاص .من نمی دونم مخابرات چه خدمتی از 10 سال پیش تا حالا کرده جز اینکه امکان caller id رو فراهم کرده تا انتقال تماس رو فراهم کردن چی کار کرده که اینهمه هزینه می خواد از مردم بگیره. لابد تا چند وقت دیگه که همه چیز به لطف دولت محترم گرون شد باید بریم علف توی باغچه رو بخوریم که اونم رو که هدفمند می کنن.
amir
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۱:۵۵:۳۶
اگه این کارا رو نکنن میخان چه طوری جیب خودشونو پر کنن
۱۳۹۰-۱۱-۱۷ ۱۸:۴۲:۱۷
الهی شکر حتما این هم عدالته
...
۱۳۹۰-۱۱-۱۴ ۱۸:۴۰:۴۶
دست گلشون درد نکنه!
۱۳۹۰-۱۰-۳۰ ۰۷:۲۵:۲۱
عبادت به جز خدمت خلق نيست!!! شايد اين هم خدمتي است براي تعدادي افراد در آينده ؟!
raha
۱۳۹۰-۱۰-۲۰ ۲۲:۲۶:۵۴
خوب خدا رو شکر تو این جریان هدفمندی فقط مخابرات سود نکرده بود که اونم بحول و قوه ی الهی بفکر افتاد . خدایا شکرت که تو این مملکت زندگی میکنیم و به همه کس میتونیم سود برسونیم حتی با یک نفس کشیدن !!!!!!!!!!
sahand
۱۳۹۰-۱۰-۱۸ ۰۹:۳۱:۵۰
خیلی هم عالییه چون اگه گرون نکن مردم دست ور نی دارن همون گلی خانوم(به عنوان مثال) که روزیاز 24 ساعت 25 ساعت پای تلفون بود حالا دیگه از1 دقیقه بیشتر صحبت نمی کنه
جسین
۱۳۹۰-۰۸-۲۱ ۱۹:۱۱:۴۴
آقا نمی شه از این تلفنهای اینترنتی استفاده کرد من که واسه خونه خودم با آقوام نزدیک سیستم تلفن اینترنتی راه انداختم البته منظورم سیستم های گرون VOIp و گوشی های چند صد هزار تومنی نیستا با همین برنامهای معمولی مثلا oovoo و امثال اینا
۱۳۹۰-۰۸-۱۷ ۲۰:۵۷:۲۷
به حمد الله این موضوع قبلا!!و قبل از این تکذیب شده بود و قرار بود ارزان بشه ولی چون مهره سوخته شده بود با گران میشد!!!!!!
۱۲